Header

صفحه اصلی   |  سایت های مرتبط  |  درباره ما  |  تماس با ما  | دیالوگ های ماندگار  |   پیشخوان نشریات سینمایی ایران  |  ویژه جشنواره سی و هفتم فیلم فجر

اکران | تلویزیون | تولید | جشنواره ها | خبر کوتاه | سینمای جهان | شبکه نمایش خانگی | گزارش | گزارش تصویری | گفتگو | مستند، کوتاه و انیمیشن | نقد و یادداشت | هنرمندان

جستجو  

شنبه 28 فروردين 1400

New Page 1

 

جدیدترین مطالب

  نشست مطبوعاتی دبیر جشنواره فیلم فجر با بیان جزئیاتی از انتخاب فیلم‌ها تا داوری آثار صبح امروز 8 بهمن ماه برگزار شد

  نامزدهای نهایی نود و یکمین دوره جوایز آکادمی اسکار معرفی شدند

  زنان سی و هفتمین جشنواره فجر را بشناسید

  جایزه بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد برای "رونا مادر عظیم" برادران محمودی

  داوران بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند

  حسین محب اهری درگذشت

  جدیدترین مصوبات اکران سینماها/ «ترانه» مهدی صاحبی و «ضربه فنی» غلامرضا رمضانی با سرگروه سینمایی کوروش اکران می شوند

  "تنها دو بار زندگی می کنیم" و "دو لکه ابر" وارد شبکه نمایش خانگی می شوند

  موسسه رسانه‌های تصویری با دیگر موسسات سازمان سینمایی ادغام شود

  نامزدی در شش رشته برای جدیدترین ساخته فرهادی در مهم ترین جایزه سینمایی اسپانیا

 

پربیننده ترین  مطالب هفته اخیر

Cinetmag.com - Advertise

تبلیغات

:: اینجا محل تبلیغ شماست  ::

پایگاه خبری فیلم نیوز  >> اخبار و مطالب  >> مربوط به گروه گفتگو

جواد طوسی: اصلاح آیین‏ نامه انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی در دستور کار است

:: 25 آذر 1394  ::

جواد طوسی

 

پایگاه خبری فیلم نیوز: انتخابات داخلی شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران با حضور هفت برگزیده مجمع عمومی و بازرس انجمن ، در خانه سینما برگزار شد و در پایان این جلسه، جواد طوسی به عنوان رییس شورای مرکزی انتخاب شد. به این بهانه با جواد طوسی منتقد و نویسنده خوش نام سینمای ایران گفت و گو کردیم.

طوسی در این گفت و گو بر خروج اعضا از حالت انفعالی تاکید و فعالیت اعضایی که محدود به دوران جشنواره فیلم فجر و گرفتن کارت جشنواره می شود را نکوهش کرد. طوسی معتقد است حضور حداکثری اعضای انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی منجر به حضور نام های جدید و مرتفع شدن شائبه حضور اسامی تکراری در شورای مرکزی این انجمن خواهد شد. او بر این باور است که برای حضور حجم گسترده اهالی رسانه در این انجمن نیاز به بررسی و تعاریف روشن تری در اساسنامه انجمن است.

آقای طوسی، برنامه شما برای طراحی و اجرایی شدن برنامه ها و اهداف انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی در دوره جدید چگونه خواهد بود؟
تلاش داریم در حد بضاعت و امکانات انجمن و شرایط فعلی خانه سینما، اهداف اصلی و اولیه انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران را جامه عمل بپوشانیم. از سوی دیگر با فراهم کردن یک بستر فرهنگی؛ در کنار شرح وظایف صنفی، اقدامات موثر و متناسب با رخدادهای سینمایی داشته باشیم. باز هم تاکید می کنم این اتفاقات با توجه به بنیه انجمن رخ خواهد داد.

اهداف اصلی پی ریزی شده در انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی چه خواهد بود؟
اهداف اصلی انجمن موارد پیش بینی شده در اساسنامه است. بخشی از این اهداف به وظایف صنفی، حقوق اعضا در جامعه فعلی مطبوعاتی و رسانه ای و مطالباتی که به طور منطقی وجود دارد، برمی گردد. بخشی دیگر نیز همان گونه که اشاره کردم، ساختارشناسی فرهنگی انجمن را در بر می گیرد که بتواند در حوزه های مختلف سینمایی حضوری موثر داشته باشد. اگر این اتفاق بیفتد در مناسبت های مختلف بر اساس مسائل مبتلابه سینمای ایران، نگاه تخصصی، کاربردی و کارشناسی در قالب سمینارها و همایش ها خواهیم داشت. در این جلسات نیز از حضور کارشناسانی استفاده می کنیم که خروجی مناسبی برای اهالی سینما به دست آید. همچنین بنا داریم جلسات فیلم بینی و نقد و بررسی آثار که تعریف متفاوت تر، بهتر و با کیفیت تری از نقد فیلم در بر داشته باشند را برگزار کنیم.

یکی از مشکلاتی که در سینما وجود دارد، انحصارطلبی در صنوف مختلف است. آیا برنامه ای برای جلوگیری از این انحصارطلبی در انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی طراحی کرده اید؟
آنچه مشخص است حتی اگر بخواهیم حضور فعال و تاثیرگذاری هم داشته باشیم به طور اجتناب ناپذیری در مظان اتهام قرار می گیریم. در عین حال باید نگاه واقع بینانه و به دور از بی انصافی به عملکرد انجمن در دوره های گذشته داشته باشیم. به هر روی تلاش انجمن در این دوره (که قدر مسلم بر فردیت رئیس شورای مرکزی متمرکز نیست) برقراری عدالت در حوزه های مختلف و رفع سوتفاهماتی است که توسط برخی اعضا ایجاد شده است. مشروط بر اینکه اعضای انجمن به منتخبین خود حُسن اعتماد اولیه داشته و با یک نگاه بدبینانه، سلبی و دافعه آمیز انجمن را مورد تشکیک قرار ندهند. در یک خوش بینی مقطعی این فرصت به شورای مرکزی داده شود تا بتواند قدم های مثبتی بردارد.
همچنین در تلاشیم که اعضای هدفمند و با انگیزه انجمن که نگاه جدی به سینما دارند را شناسایی کرده و در زمینه های مختلف از دانش آنها استفاده کنیم. از سوی دیگر وقتی فردی فرصتی برای حضور در فضای رسانه ای کشور دارد، با یک نگاه هوشمندانه باید از آسیب پذیری انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی جلوگیری کند وگرنه با یک نگاه متفرعانه و تخطئه آمیز مسیر جدید انجمن نیز به سمت مطلوب هدایت نخواهد شد و یک دیوار قطور بین جامعه منتقدین و اهالی سینما به وجود خواهد آمد.

به زعم شما راه حل قابل اعتنایی در این زمینه وجود دارد؟
اصلا نمی خواهم به گذشته بپردازم و یک نگاه تخطئه آمیز به دوره های گذشته داشته باشم. اما اگر بخواهیم از این انحصارطلبی عبور کنیم باید عدالت به درستی بار معنایی پیدا کند. اینکه تقسیم بندی منطقی در مورد اعضای اصلی و پیوسته اعضای انجمن داشته و از آنها در موارد مختلف دعوت به عمل آوریم تا نظرات کارشناسی آنها مورد استفاده قرار گیرد، یکی از این راهکارست. در مرحله بعد باید ذهنیت منفی درباره انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی در خصوص حضور یک سری اشخاص تکراری در شورای مرکزی انجمن را مرتفع کنیم. این اتفاق نیز رخ نخواهد داد مگر با حضور فعالانه و مستمر اعضای انجمن. این یک رابطه دو طرفه است که به فعالیت مستمر اعضا نیاز دارد.
اگر برخی اعضا خواسته ها و تقاضاهایی مبتنی بر اساسنامه از شورای مرکزی دارند شایسته است که از حالت انفعالی خارج شده و فعالیت آنها محدود به دوران جشنواره فیلم فجر و گرفتن کارت جشنواره نشود. اعضا باید بتوانند ارتباط را در طول سال حفظ کنند. همچنین کسانی که فعالیت مثبتی در زمینه های تخصصی دارند، به انجمن اعلام کنند. زیرا ما تا اندازه محدودی می توانیم توانمندی های اعضا را شناسایی کنیم. پتانسیل های بالقوه مطرح شود تا در یک نقطه تفاهم آمیز دو طرفه، آینده انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی بهتر رقم خورده و شائبه تصمیم گیری پشت درهای بسته به وجود نیاید. به هر حال ما نیز یک سقف و ظرفیت کارآمدی داریم و تجربه های ما هم قدر مسلم نیاز به فشردن دست همیاری با سایر اعضای انجمن دارد.

در خصوص ارتباط بهتر با رسانه ها و جلب اعتماد اهالی رسانه که به خاطر رفتارهای سلیقه ای دچار خدشه شده بود، چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟
روز به روز به دلیل کثرت فضاهای مجازی و رسانه ای، افرادی خود را با جامعه مطبوعاتی مرتبط می بینند. اینکه در یک نگاه کارشناسانه چقدر این ارتباط قابل دفاع است، از یک منظر محل بحث است. باید شفاف سازی داشته باشیم در خصوص عناوین و مسئولیت هایی که وجود دارد. به طور مثال چگونه می توانیم یک خبرنگار را در یک ارتباط تنگاتنگ با انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی قرار دهیم؟ این تعریف چگونه شکل می گیرد؟ در چه مرحله، زمان و موقعیتی یک خبرنگار می تواند از تشخص رسانه ای برخوردار باشد که از زاویه جدی تری جامعه منتقدان با آن روبه رو شوند؟ در این زمینه قرار است در چارچوب کلیات و اساسنامه انجمن یک تعریف روشن و شفاف در این خصوص ارائه دهیم.
در حال حاضر با یک حجم عظیم از متقاضیان و دوستان رسانه ای برای عضویت در این انجمن روبه رو هستیم که اگر قرار باشد همه این افراد به عنوان عضوی از تشکلی به نام انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی قرار بگیرند، فارغ از همه چیز، خانه سینما و هیات مدیره نگاه انتقادآمیزی به این مساله خواهند داشت. اعمال نظارتی کارشناسانه چگونه در مورد این حجم گسترده می تواند صورت بگیرد که این تخصص توام با یک کیفیت و کمیت موضوعیت یابد؟ در همین زمینه در کمیته ای که برای بازنگری اساسنامه در نظر گرفته ایم حتما به این مهم نیز خواهیم پرداخت.

یکی دیگر از مشکلات موجود در انجمن، عدم رتبه بندی نویسندگان و منتقدان است، برنامه ای دارید که این تفاوت ها پررنگ تر شود؟
امیدواریم بتوانیم با اصلاح اساسنامه و آیین نامه انجمن چنین رتبه بندی را لحاظ کنیم. یکی از اولین برنامه های ما که در نخستین جلسه شورای مرکزی مطرح شد، همین مساله رتبه بندی نویسندگان بود. در این راستا کمیته ای نیز برای اصلاح آیین نامه انجمن انتخاب شد که پس از بررسی بیشتر و نتیجه گیری نهایی در مجمع عمومی ارائه خواهد شد.

در دوره های قبلی شبهاتی در خصوص تعاونی مسکن مهر ایجاد شده بود، اگر برخی اعضا در این خصوص شکایتی داشته باشند آیا انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی آن را پیگیری خواهد کرد؟
این مورد نیز از مسائلی است که مورد شائبه قرار گرفته. چون تعاونی اشاره شده منفک و جدا از انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی شکل گرفته و فعالیت می کند. اگر هم افرادی از اعضای انجمن در آن تعاونی حضور دارند با جایگاه مستقل انجمن ارتباط پیدا نمی کند. مشکلات موجود نیز از طریق نهادها و تشکلات نظارتی باید پیگیری شود و پاسخگویی در این خصوص به شورای مرکزی مربوط نخواهد بود.
امیدواریم دو سالی که مسئولیتی به من و سایر اعضای شورا محول شده، نتیجه و خروجی آن شناسنامه ای قابل دفاع و آبرومندانه و در جهت تشخص انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی باشد. این مساله نیز در ارتباط مستقیم با حضور فعال اعضا قرار دارد.

.............................
گفتگو: مینا صمدی

 

منبع: بانی فیلم

2210 -  سردبیر

کامنت های مرتبط با مطلب فوق

 

 

ارسال کامنت برای مطلب فوق

* نام

* نام خانوادگی:

* ایمیل

* متن کامنت:

 

* کد روی عکس فوق

را وارد کنید:

IP شما

3.236.228.250

 

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی پایگاه خبری فیلم نیوز بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::

....................................................................................................................................................................................................

صفحه اصلی  |  درباره ما   |  تماس با ما

اکران  | تلویزیون  | تولید  | جشنواره ها  | خبر کوتاه  | سینمای جهان  | شبکه نمایش خانگی  | گزارش  | گزارش تصویری  | گفتگو  | مستند، کوتاه و انیمیشن  | نقد و یادداشت  | هنرمندان

.......................................................................................................................................................................

برگزیده شده به عنوان

دومین سایت فعال

در جشنواره 26 فیلم فجر

در سال 1387

نامزد دریافت جایزه

بهترین سایت فیلم

در جشنواره وب ایران

در سال 1390

.......................................................................................................................................................................

  كليه حقوق اين سايت براي سایت پایگاه خبری فیلم نیوز (www.FILMNEWS.ir) محفوظ است.

Copyright © 2006 - 2019 www.FILMNEWS.ir All rights reserved

............................................................

طراحی و اجرا: Cinet Studio