Header

صفحه اصلی   |  سایت های مرتبط  |  درباره ما  |  تماس با ما  | دیالوگ های ماندگار  |   پیشخوان نشریات سینمایی ایران  |  ویژه جشنواره سی و هفتم فیلم فجر

اکران | تلویزیون | تولید | جشنواره ها | خبر کوتاه | سینمای جهان | شبکه نمایش خانگی | گزارش | گزارش تصویری | گفتگو | مستند، کوتاه و انیمیشن | نقد و یادداشت | هنرمندان

جستجو  

دوشنبه 17 اسفند 1399

New Page 1

 

جدیدترین مطالب

  نشست مطبوعاتی دبیر جشنواره فیلم فجر با بیان جزئیاتی از انتخاب فیلم‌ها تا داوری آثار صبح امروز 8 بهمن ماه برگزار شد

  نامزدهای نهایی نود و یکمین دوره جوایز آکادمی اسکار معرفی شدند

  زنان سی و هفتمین جشنواره فجر را بشناسید

  جایزه بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد برای "رونا مادر عظیم" برادران محمودی

  داوران بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند

  حسین محب اهری درگذشت

  جدیدترین مصوبات اکران سینماها/ «ترانه» مهدی صاحبی و «ضربه فنی» غلامرضا رمضانی با سرگروه سینمایی کوروش اکران می شوند

  "تنها دو بار زندگی می کنیم" و "دو لکه ابر" وارد شبکه نمایش خانگی می شوند

  موسسه رسانه‌های تصویری با دیگر موسسات سازمان سینمایی ادغام شود

  نامزدی در شش رشته برای جدیدترین ساخته فرهادی در مهم ترین جایزه سینمایی اسپانیا

 

پربیننده ترین  مطالب هفته اخیر

Cinetmag.com - Advertise

تبلیغات

:: اینجا محل تبلیغ شماست  ::

پایگاه خبری فیلم نیوز  >> اخبار و مطالب  >> مربوط به گروه جشنواره ها

معضلی به نام نشست خبری در جشنواره فیلم فجر / آیا تغییرات چیزی را حل می‌کند؟

:: 3 بهمن 1394  ::

نشست پرسش و پاسخ فیلم "تمشک" در سی و دومین جشنواره فیلم فجر

 

پایگاه خبری فیلم نیوز: برگزاری نشست‌های خبری یکی از واجبات جشنواره‌های فجر است و کسی هم غیر از این را نمی‌گوید، اما همین واجب چندسالی است که خودش معضلی شده، به طوری‌که امسال برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای آن صورت گرفته است.

برگزاری نشست‌های خبری برای آثار حاضر در جشنواره رسمی است که مانند دیگر کشورها وجود دارد و برنامه‌ریزی عوامل و هنرمندان هم بر این اساس است که در آن‌ها حضور پیدا کنند و درباره اثری که تولید کرده‌اند و شرایط و اوضاعی که داشته‌اند، صحبت کنند. نشست‌ها تنها جایی است که کارگردان، نویسنده، بازیگران و عوامل پشت دوربین می‌توانند کنار یکدیگر بنشینند و درباره اثر خود، صحبت کنند و البته مطمئن باشند اکثر رسانه‌ها هم صحبت‌هایشان را پوشش می‌دهند.

هر سال بعد از اکران فیلم‌ها در سالن اصلی، عوامل تهیه اثر در یکی از سالن‌ها رودرروی خبرنگاران و عکاسان نشسته و با توجه به قانون نانوشته که همیشه جلسات دیر شروع می‌شوند، نیم ساعت به پرسش و پاسخ می‌پردازند. خبرنگار‌های رسانه‌های مختلف که رقابت عجیبی برای زودتر پوشش دادن صحبت‌ها، مشغول به تایپ خبر شده یا بصورت مستقیم اخبارشان را برای رسانه‌شان می‌خوانند.

در این میان فیلم بعدی در سالن به نمایش در می‌آمد و خبرنگار می‌ماند و خبر نزده و فیلم ندیده‌ای که باید بعد از پایان آن، در نشست فیلمی که فرصت نکرده آن را ببیند، شرکت کند. این رسم هرساله خبرنگارهای سینمایی در برج میلاد است؛ انتخاب فیلم‌هایی که از دست می‌دهند...


این‌همه تغییر در یک دوره

دبیر جشنواره سی و چهارم فجر که از ۱۲ بهمن‌ماه آغاز می‌شود، برای برطرف کردن این مشکل با دبیران و مشاوران رسانه‌ای گفتگو کرده و راه حل‌هایی را هم در نظر گرفته است؛ البته امیدی اندکی برای نتیجه‌بخش بودن این را حل وجود دارد.

برنامه از این قرار است ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه هر روز نمایش فیلم‌ها در برج میلاد آغاز شود و در بهترین شرایط یک ربع تا نیم ساعت میان نمایش آنها فاصله باشد.

با در نظر گرفتن این موضوع که اولین نشست ساعت ۱۰:۳۰ صبح آغاز می‌شود و برج میزبان سه نشست خواهد بود، خبرنگاران باید در حدود ۱۵۰ دقیقه پوشش خبری نشست‌ها را انجام دهند، البته این موضوع برای رسانه‌هایی که چند خبرنگار دارند، خیلی سخت نیست، اما به هر حال پوشش تقریبا سه ساعته صحبت‌ها کاری سخت به نظر می‌رسد. البته نکته مثبتی که نباید فراموش کنیم این است که خبرنگارها شب قبل فیلم را دیده‌اند و فرصت طرح سوال در نشست پرسش و پاسخ را بیشتر دارند.

با یک حساب سرانگشتی می‌توان این موضوع را نیز مطرح کرد بر اساس ۳۳ اثری که قرار است نشست خبری داشته باشد، حتما به صبح روز جمعه که طی این سال‌ها به دلیل نماز جمعه تعطیل بوده، نیاز خواهند داشت و شنیده‌ها حاکی از آن است که برگزار کنندگان مراسم به دنبال اخذ جواز هستند تا بتوانند صبح روز جمعه ۱۶ بهمن نشست‌ها را برگزار کنند، حال اگر چنین برنامه‌ای اتفاق نیفتد، این شائبه به وجود می‌آید که چند فیلم نشست نخواهند داشت و حتما آن‌ها هم عصر روز پنجشنبه اکران خواهند شد.

نکته دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که حضور هنرمندان و عوامل هر فیلم در زمان نمایش اثر منطقی به نظر می‌رسد ولی آیا فردای آن روز همه‌ آنها باز هم به برج میلاد می‌آیند تا به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دهند یا با نشست‌هایی روبرو خواهیم بود که تنها با حضور کارگردان برگزار می‌شوند؟


شرایط نشست‌ها در سال‌های طلایی سینما چگونه بود؟

سال‌های قبل که برج میلادی نبود و فیلم‌ها در سینماهای سطح شهر به نمایش در‌می‌آمد و البته همه‌چیز هم نگاتیو بود، نشست‌های خبری بعد از اکران فیلم‌ها و در سالن نمایش فیلم برگزار می‌شد و بیشتر از اینکه نشست پرسش و پاسخی باشد که بخش زیادی از صحبت‌ها به جمع شدن گروهی دور هم و خرج کردن انرژی و وقت باشد، منتقدی فیلم را نقد می‌کرد و از آن‌جایی که تعداد رسانه‌ها هم خیلی کمتر از حالا بوده و بیشتر به مطبوعاتی که به صورت تخصصی در حوزه فرهنگ و سینما فعالیت می‌کردند، محدود می‌شد.

شاید به همین دلیل شور و شوق جشنواره هم برای اهالی رسانه و هم برای سینماگران بیشتر بود و منتقدین هم در جلسات و نشست‌های خبری حضور پیدا می‌کردند و به ایراد نظرهای خودشان می‌پرداختند.

در این سال‌ها نشست‌های خبری محدود به صحبت‌هایی تکراری و کمتر منتقدانه‌ای شده که خبرنگاران رسانه‌های دیجیتالی که روز به روز هم بیشتر شده‌اند و تنها به بازتاب خبر‌های تکراری روی آورده‌اند، شده است. در چند سال اخیر کمتر منتقدی را می‌توان در نشست‌ها پیدا کرد و همین امر باعث از بین رفتن پویایی جشنواره می‌شود. البته سال‌هایی که اینترنت و سایت‌های خبری به گستردگی امروز نبودند، روزنامه‌ها و مجلات با صفحات ویژه‌ای به استقبال ویترین سینمای ایران می‌رفتند و همین امر باعث نوشته شدن یادداشت‌ها و گزارش‌های متفاوتی درباره سینما و فیلم‌ها می‌شد. اما حالا سرعت و تصویر حرف اول را می‌زند و این سایت‌های خبری هستند که گوی رقابت را دزدیده‌اند، با این حال همچنان متمرکز کار نمی‌کنند و وقتی مطبوعات به عنوان آگاهی دهنده و تحلیلگر نتوانند کار خودشان را انجام دهند، سینما هم نمی‌تواند رشدی که باید را داشته باشد، چون این رسانه‌ها هستند که می‌توانند تاثیر درست را روی مردم و مسئولین داشته باشند و پوشش دادن اخبار تنها وظیفه آن‌ها نیست.

به هر حال جشنواره فجر محل جمع شدن اهالی رسانه و سینمایی‌ها در کنار یکدیگر است و اگر نتوانند در این اوضاع و شرایط، کاری را پیش ببرند، یعنی مطبوعات و رسانه‌های ما نمی‌توانند وظیفه اصلی خودشان را انجام دهند.

امسال و در جشنواره سی و چهارم نزدیک به ۱۴۰ عنوان رسانه برای حضور ثبت نام کرده‌اند که همه‌شان هم مجوز دارند و باید حضور داشته باشند، اما حضورشان چقدر به حال سینمای ایران کمک می‌کند و قرار است چقدر اصولی‌تر فیلم‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند؟


برنامه‌های کاخ مردمی

امسال برای نخستین بار دبیرخانه جشنواره کاخ مردمی را برای حضور هنرمندان و عوامل در کنار مردم در نظر گرفته است. هدف از این کار این است که مردم هنرمندان را ببینند و باهم به تماشای اثار بنشینند، اما جشنواره چقدر می‌تواند حضور عواملی را که دوبار در برج میلاد -یک بار برای اکران و یک بار برای نشست خبری- حاضر شده‌بودند، دوباره در پردیس ملت جمع کند؟ با توجه به بلیت ۲۰۰ هزار ریالی و برنامه‌های فرش قرمزی بیشتر بلیت‌ها پردیس به فروش رفته و مسئولان چندباری ظرفیت فروش بلیت را افزایش داده‌اند تا بتونند پاسخگوی استقبال علاقه‌مندان باشند. هرچند که در میان از تعهد تهیه‌کننده‌ها و کارگردان‌ها نباید چشم‌پوشی کرد تا بتوانند عوامل اثرشان را به کاخ مردمی بیاوردند. شاید هم کاخ مردمی تنها کمکی برای چرخه اقتصادی جشنواره‌ای باشد که دولت برای برگزاری آن خرج نمی‌کند.

حال پرسش اصلی اینجاست واقعا هنرمندان و عوامل مختلف فیلم‌های حاضر در جشنواره فیلم فجر، حاضرند یک بار برای فرش قرمز برج میلاد، یک بار برای نشست پرسش و پاسخ در صبح روز بعد و یک بار هم برای مراسم رونمایی، در پردیس ملت حاضر شوند؟ سوالی که تا روزهای برگزاری جشنواره همچنان بی‌پاسخ باقی خواهد ماند.

....................................
شراره داوری / خبر آنلاین

 

منبع: خبر آنلاین

3385 -  سردبیر

................................................

  دیگر اخبار مربوط به سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر (95 خبر):

95 - متن کامل نقد دبورا یانگ بر فیلم «لانتوری»

94 - نامزدهای بخش سودای سیمرغ سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند

93 - نامزدهای بخش هنر و تجربه جشنواره فیلم فجر معرفی شدند

92 - نامزدهای دریافت سیمرغ بخش نگاه نو اعلام شد

91 - «دختر» به مرحوم یدالله نجفی تقدیم شد

90 - فرش قرمز «یتیم‌خانه ایران» ساعت 22:30 برگزار می شود

89 - نمایش مجدد «خاطرات خانه متروک» در کاخ جشنواره

88 - تغییر در زمان نمایش فیلم های سانس آخر برج میلاد

87 - نتایج آراء مردمی فیلم های سودای سیمرغ بدون ترتیب اعلام شد

86 - اسامی نامزدهای بخش تبلیغات جشنواره فیلم فجر اعلام شد

85 - جزئیات مراسم افتتاحیه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر اعلام شد

84 - میرکریمی: همیشه به جایزه مردمی غبطه می خورم

83 - پرستویی: حتما در جشنواره فیلم فجر حضور خواهم داشت

82 - برگزاری جشنواره فیلم فجر از ۱۵ تا ۲۲ بهمن در شیراز

81 - کیک آغاز به کار جشنواره سی و چهارم فیلم فجر بریده شد

80 - برنامه سرویس های رفت و آمد اهالی رسانه به کاخ جشنواره مشخص شد

79 - ادای احترام دبیر جشنواره فیلم فجر به دوبلورهای سینمای ایران

78 - محمد حیدری در دومین نشست: امسال سیاه نمایی نداریم / کیانوش عیاری و رخشان بنی اعتماد داوری جشنواره را نپذیرفتند

77 - مهلت نمایش فیلم ها جهت داوری در جشنواره فیلم فجر مشخص شد

76 - معضلی به نام نشست خبری در جشنواره فیلم فجر / آیا تغییرات چیزی را حل می‌کند؟

75 - داوران بخش نگاه نو جشنواره فیلم فجر معرفی شدند

74 - یادداشت پسر خسرو شکیبایی درباره پوستر جشنواره فیلم فجر

73 - داوران بخش تبلیغات جشنواره فیلم فجر معرفی شدند

72 - هیات داوران سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر معرفی شدند

71 - هیات داوران بخش مستند جشنواره فیلم فجر معرفی شدند

70 - نمایش فیلم های مستند در سالن اصلی برج میلاد / خانه هنرمندان میزبان مستندسازان می شود

69 - امکان نمایش فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در استان‌ها مهیا می‌شود

68 - آخرین مراحل فنی فیلم «دختر» انجام می‌شود/ آماده شدن نسخه نهایی

67 - پیش فروش بلیط های جشنواره فیلم فجر از سه شنبه 29 دی ماه آغاز می شود

66 - حذف جایزه بهترین پژوهش از فجر 34

65 - "دختر" میرکریمی منتظر برف

64 - 421 اثر به بخش تبلیغات فیلم جشنواره فجر رسید

63 - پس از جلسات متعدد سه فیلم اولی به سودای سیمرغ راه یافتند

62 - دبیر جشنواره: هنوز استعفای شهاب حسینی را نپذیرفته ام

61 - 11 فیلم بخش هنر و تجربه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند/ حضور "نیمرخ ها" مرحوم ایرج کریمی در لیست انتخابی

60 - واکنش تهیه‌کننده «آه ای عبدالحلیم» به عدم انتخاب فیلمش در فجر

59 - فیلم های بخش مسابقه مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر اعلام شد

58 - شجاع نوری، عضو هیات انتخاب: هیچ فیلمی به خاطر ممیزی حذف نشد

57 - شهاب حسینی از سمتِ مشاور جشنواره فیلم فجر استعفا داد

56 - اسامی 22 فیلم بخش سودای سیمرغ سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر اعلام شد + بیانیه هیات انتخاب

55 - بهروز غریب پور مدیر کاخ جشنواره فیلم فجر شد

54 - بزرگداشت محمدمهدی دادگو در جشنواره فیلم فجر

53 - اسامی فیلم های بخش نگاه نو سی و چهارمین جشنواره فجر اعلام شد

52 - فیلم کمال تبریزی به دبیرخانه جشنواره فجر رسید

51 - پایان فیلمبرداری سکانس پلان 150 دقیقه‌ای «جاودانگی»

50 - بزرگداشت مهدی فخيم زاده در سی و چهارمين جشنواره فيلم فجر

49 - فراخوان تبلیغات فیلم سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر تمدید شد

48 - نسخه ۱۰۱ دقیقه ای «رسوایی۲» به دفتر جشنواره رسید

47 - «لاک قرمز» در یوسف آباد تمام شد/ نسخه ابتدایی به دبیرخانه جشنواره رسید

46 - رونمایی از لوگوی فیلم "نفس"

45 - ادامه فیلمبرداری «سیانور» در باغ موزه قصر

44 - دومین بزرگداشت جشنواره سی‌وچهارم فیلم فجر به نام رضا کیانیان

43 - داشتن پروانه ویدیویی نباید مانعی برای حضور فیلم‌ها در فجر محسوب می شد

42 - "قاتل اهلی" اردیبهشت آماده می‌شود/ کیمیایی در بخش بین‌الملل فیلم فجر

41 - فیلم اولی «چهارشنبه» در راه جشنواره فجر

40 - بزرگداشت رویا تیموریان در جشنواره سی و چهارم فیلم فجر

39 - نسخه اولیه فیلم سکانس پلان «جاودانگی» تحویل جشنواره فجر شد

38 - بیش از ۴۰ فیلم توسط هیات انتخاب جشنواره فجر دیده شد

37 - "دلبری" تحویل دفتر جشنواره فیلم فجر شد

36 - مهلت ارسال فیلم‌ها به جشنواره تمدید نشده‌است

35 - فراخوان مسابقه تبلیغات فیلم جشنواره فیلم فجر منتشر شد

34 - مهدی نادری با «افسانه شکارچیان گرگ» در راه جشنواره فیلم فجر

33 - آثار ویدئویی توسط هیات انتخاب بخش هنر و تجربه بازبینی می شوند

32 - «هلن» به دبیرخانه فیلم فجر رسید

31 - باران کوثری و سحر دولتشاهی در فیلم علیرضا داودنژاد / "فِراری" به نیمه رسید

30 - دبیر جشنواره فیلم فجر سه حکم جدید داد

29 - فيلم‌هاي ساخته نشده متقاضي حضور در جشنواره !!!

28 - ۲۸۰ اثر متقاضی حضور در جشنواره فیلم فجر

27 - جدیدترین فیلم مهرشاد کارخانی در راه جشنواره فیلم فجر

26 - لیلا اوتادی و مهران غفوریان در «ناردون» همبازی شدند

25 - فرشاد محمدی: «امکان مینا» فیلم سختی بود

24 - کدام ستاره ها با کدام فیلم ها در جشنواره امسال خواهند بود؟

23 - رونمایی از سایت جدید جشنواره در روزهای آتی / محدودیت صدور کارت برای کاخ جشنواره

22 - «هلن» صاحب صدا و موسیقی می‌شود / پر کردن فرم جشنواره فیلم فجر

21 - برج میلاد برای هفتمین بار پیاپی میزبان اصحاب رسانه و هنرمندان شد

20 - سلايق مختلف در جشنواره حضور دارند / گزارش دبير جشنواره فيلم فجر در كميسيون هنر و معماري شوراي عالي انقلاب فرهنگي

19 - «مرتضی رزاق کریمی» مسوول بخش مستند جشنواره فیلم فجر شد

18 - امیر عابدی مدیر مسابقه اطلاع رسانی و تبلیغات جشنواره سی و چهارم فیلم فجر شد

17 - تغییر نکردن شورای پروانه ساخت و نمایش تا پایان جشنواره فیلم فجر

16 - راه اندازی کاخ مردمی جشنواره برای نمایش فیلم ها با حضور مردم و عوامل / برج میلاد همچنان کاخ جشنواره خواهد بود

15 - «سنتوری مرد پاییز» اوایل دی کلید می‌خورد/ شاید به فجر برسیم

14 - «صاف‌کننده» از هفته جاری کلید خواهد خورد / فیلم به جشنواره فیلم فجر می رسد

13 - روزهای پایانی فیلمبرداری «هلن» + عکس های جدید

12 - اکران خواب تلخ بدون حذف یک سکانس / "آشغال های دوست داشتنی" را در جشنواره ثبت نام کردم

11 - مهتاب کرامتی مشاور هنری دبیر جشنواره فیلم فجر شد

10 - پیش‌بینی‌ها برای جشنواره‌ی فیلم فجر

9 - فیلمبرداری «هفت ماهگی» به پایان رسید/ در تدارک رسیدن به فجر

8 - انتخاب مدیران بخش های مختلف جشنواره سی و چهارم فیلم فجر

7 - سید شهاب حسینی مشاور دبیر جشنواره فیلم فجر شد

6 - سیدصادق موسوی مشاور دبیر و مدیر ارتباطات و اطلاع رسانی فجر شد

5 - امیر آقایی به "عقربه روی 220" پیوست

4 - جشنواره فیلم فجر را با نگاه سیاسی نسنجید

3 - غیبت قطعی فیلم اصغر فرهادی در جشنواره سی و چهارم فیلم فجر

2 - فیلم هایی که احتمالا در جشنواره سی و چهارم فیلم فجر خواهیم دید

1 - آخرین خبر از فیلم جدید مسعود ده‌نمکی

کامنت های مرتبط با مطلب فوق

 

 

ارسال کامنت برای مطلب فوق

* نام

* نام خانوادگی:

* ایمیل

* متن کامنت:

 

* کد روی عکس فوق

را وارد کنید:

IP شما

3.235.108.188

 

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی پایگاه خبری فیلم نیوز بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::

....................................................................................................................................................................................................

صفحه اصلی  |  درباره ما   |  تماس با ما

اکران  | تلویزیون  | تولید  | جشنواره ها  | خبر کوتاه  | سینمای جهان  | شبکه نمایش خانگی  | گزارش  | گزارش تصویری  | گفتگو  | مستند، کوتاه و انیمیشن  | نقد و یادداشت  | هنرمندان

.......................................................................................................................................................................

برگزیده شده به عنوان

دومین سایت فعال

در جشنواره 26 فیلم فجر

در سال 1387

نامزد دریافت جایزه

بهترین سایت فیلم

در جشنواره وب ایران

در سال 1390

.......................................................................................................................................................................

  كليه حقوق اين سايت براي سایت پایگاه خبری فیلم نیوز (www.FILMNEWS.ir) محفوظ است.

Copyright © 2006 - 2019 www.FILMNEWS.ir All rights reserved

............................................................

طراحی و اجرا: Cinet Studio